poniedziałek, 24 czerwca 2013

Granice miłości


Dramat amerykańskiej produkcji, w którym jestem zakochana. Podoba mi się w nim dosłownie wszystko. Marianna (Charlize Theron) przyjmuje nową tożsamość staje się Sylvią nękaną przez bolesne wspomnienia. Jej matka Gina (Kim Basinger) nawiązuje romans z Nickiem (Joaquim de Almeida) zdarzenie to niszczy ich relacja ale i również życie. Genialna muzyka, fabuła i obsada to elementy składające się na dobry i przejmujący emocjonalnie film. Reżyser Guillermo Arriaga wykorzystuje moim zdaniem świetny koncept ukazania retrospekcji. Prowadzi on równolegle przebieg trzech wątków rozgrywających się w różnych przestrzeniach czasowych przez co film trwający dwie godziny ukazuje splatające się historie życia trzech kobiet.Genialna gra aktorska trzech zdobywczyń Oskara, które swoją obecnością uświetniły superprodukcję. Ukrywanie tajemnicy potrafi wszystko skomplikować, sam się przekonaj i obejrzyj "Granice miłości". Polecam :)

niedziela, 23 czerwca 2013

Piękne istoty


Melodramat posiadający nutkę fantasy będący amerykańską produkcją, która pozytywnie mnie zaskoczyła. Mimo wielu pochwał podeszłam do tego filmu sceptycznie i muszę przyznać, że się myliłam. Główny bohater filmu Ethan Wate poznaje i zakochuje się w Lenie Duchannes. Dziewczyna szykanowana przez społeczeństwo okazuje się "piękną istotą" skrywającą w sobie zaskakującą tajemnicę. Ciekawa historia, która mimo tego, że zawiera przereklamowane motywy magii i zjawisk fantastycznych ukazuje silną więź łączącą dwoje ludzi. Ocierający się o elementy tandety film obronił się grą aktorską Emmy Thompson oraz w tej produkcji nieprzystępnego Jeremiego Irons'a. Film genialny dla nastolatek zakochanych w "Zmierzchu" i innych fantastycznych opowieściach. Jakość efektów specjalnych nie powala, jednak na nudne niedzielne popołudnie dobrze jest zagłębić się w lekką i niezobowiązującą emocjonalnie  historię.

wtorek, 11 czerwca 2013

Ostatni egzorcyzm 2

Druga część horroru amerykańskiej produkcji, przedstawiająca powrót do normalności Nell Sweetzer (Ashley Bell), która po opętaniu przez diabła doznaje amnezji. Rozpoczynając nowe życie nie jest świadoma zagrożenia i czyhających nad jej życiem złych mocy. Jak się okazuje jest ona dla nich obiektem seksualnym i rządzą którą za wszelką cenę pragną zaspokoić. Film po przez brak dokumentaryzmu traci na wartości, staje się przerysowany i karykaturalny. Groteskowość bierze górę nad rzeczywistymi zdarzeniami przez co widz traci zainteresowanie całą produkcją. Choć film znajduje się w kategorii horroru to nie jest dla niego odpowiednie miejsce, poziom strachu jaki wzbudza jest niski, a raczej śmieszny. Gdyby połączyć dwie części w jedną spójną całość produkcja miałaby szansę się obronić jednak i tak by nie zachwycała. Nie polecam. 

Stoker


Dramat i thriller w jednym, który mnie zachwycił swoją prostotą i genialną fabułą. Ojciec Indii ( Mia Wasikowska ) ginie w tajemniczych okolicznościach, a w domu pojawia się jego brat Charles (Matthew Goode) dotychczas nieznany rodzinie. Wraz z jego przybyciem powoli zaczynają znikać w niewyjaśniony sposób stale odwiedzające dom osoby. Niezrównoważona matka Indii ( Nicole Kidman) uwodzi nieznajomego, ten jednak darzy uczuciem innego mieszkańca willi. W filmie podoba mi się dosłownie wszystko. Rozpoczynając od gry aktorskiej Wasikowskiej, Kidman i Good'a aż po muzykę, oświetlenie i kostiumy. Reżyser Chan- wook Park wprowadza widza w życie Stokerów pozwala odczuć napięcie występujące między bohaterami, które towarzyszy odbiorcy do końca seansu. W filmie pojawia się wiele zwrotów akcji, które pogłębiają fascynację widza, który nie może doczekać się rozwiązania filmowej tajemnicy. Serdecznie polecam.

niedziela, 9 czerwca 2013

Uwikłanie


Kryminał polskiej produkcji wyreżyserowany przez Jacka Bromskiego w oparciu o książki Zygmunta Miłoszewskiego, który pozytywnie zaskakuje. W zamku znajdującym się w Przegorzałach dochodzi do morderstwa  podczas trwania terapii grupowej. Śledztwo prowadzi policjant Sławek Smolar ( Marek Bukowski ) oraz prokurator Agata Szacka ( Maja Ostaszewska ) tych dwojga w przeszłości łączył romans, natomiast tym razem ich zadaniem jest rozwiązanie zagadki dwóch morderstw. Wpadają oni w coraz większe tarapaty w miarę odkrywania kolejnych tajemnic. Jedyne co pozostawia w przemyśleniach widza niedosyt to niejasne zakończenie filmu, które najprawdopodobniej zostało zrobione celowo by odbiorca nawet po skończeniu seansu zastanawiał się nad rozwiązaniem ostatniej z zagadek. Dużą rolę w filmie odegrała praca dźwiękowców, którzy bez wątpienia stanęli na wysokości zadania. Również dialogi zawierające sporo wulgaryzmów zostały stworzone w sposób nadający autentyzmu. W filmie tym Kraków zostaje ukazany jako piękne miasto za sprawą wielokrotnych panoram oraz dobremu kadrowaniu. Świetnym konceptem okazało się również posłużenie się przez dźwiękowców krótkofalówkami w pierwszych minutach seansu oraz użycie przez reżysera czarno- białej retrospekcji. Polecam ;)

czwartek, 6 czerwca 2013

Kac Vegas 3


Ostatnia część z tego komediowego cyklu, wyreżyserowana przez Todda Phillipsa kończy przygody trojga przyjaciół, którzy jak zwykle wpadają w tarapaty. Phil, Stu i Doug pragną pomóc Allanowi w odzyskaniu równowagi życiowej, postanawiają zabrać go do specjalnego ośrodka, w którym na nowo zacznie przyjmować leki i powróci do normalności. Jednak za sprawą jednego ze starych znajomych Chowa wataha wpada w kłopoty. Film niewątpliwie bawi widza i zaskakuje kolejnym dobrym pomysłem reżysera i scenarzysty. Fabuła, akcja i gra aktorska, dzięki temu, że są na tak wysokim poziomie nadają historii autentyzmu i naturalności. Również podkład muzyczny jest idealnie dobrany do każdej sceny, buduje napięcie widza wzbudzając w nim śmiech. Ostatnia część, której moim zdaniem nie udało się pokonać sukcesu pozostałych dwóch jednak warto wybrać się na nią do kin aby razem z bohaterami przeżywać każdą minutę seansu nie wierząc w bieg wydarzeń. Polecam na nudny piątkowy wieczór jako środek relaksujący. 

poniedziałek, 3 czerwca 2013

Pachnidło: Historia mordercy


Dramat i thriller w jednym  będący ekranizacją genialnej powieści Patricka Suskinda. Jean-Baptiste Grenouille to główny bohater filmu wyreżyserowanego przez Toma Tykwer'a, którego produkcja dorównuje literackiemu archetypowi. Filmową postać cechuje niewiarygodnie wrażliwy na zapachy węch będący ogniwem popychającym mężczyznę do kolejnych zbrodni. Baptiste pragnie stworzyć idealny zapach na podstawie 12 woni bazowych pozyskiwanych z ciał młodych i pięknych kobiet, gdy mu się to udaje zyskuje on władzę nad ludźmi, którzy czując ten zapach popadają w obłęd. Filmowe krajobrazy, w których musi się odnaleźć bohater ukazują piękno czterech państw na terenie których została nakręcona produkcja. Reżyser używa wyraźnego kontrastu między pięknem i brzydotą uwypuklając rolę dążenia głównego bohatera do pozyskania i zamknięcia zapachu rzeczy martwych. Ban Whishaw wcielający się w rolę Grenouille'go bardzo dobrze oddaje dziwność i tajemniczość tej postaci, osiągając w ten sposób wysoki poziom gry aktorskiej. Polecam zarówno lekturę jak i seans. 

Kolekcjoner

Horror produkcji amerykańskiej w wielu momentach mrożący krew w żyłach. Ellen za namową przyjaciół postanawia wybrać się na imprezę, z czasem  przeradza się ona w pułapkę, z której nikt nie ujdzie z życiem. Uwięziona dziewczyna ma szansę zostać ocalona dzięki Arkinowi jedynej ofierze Kolekcjonera, której udało się uciec i uniknąć śmierci. Reżyser Marcus Dunstan stanął na wysokości zadanie, wykazując się pomysłowością i kreatywnością, nawet rodzaj tortur wykonywanych przez Kolekcjonera cechuje nietuzinkowość. Motyw czerwonych skrzyń, w których zamykane są ofiary przykuwa uwagę widza i już na samym początku wzbudzają one w nim strach. Bardzo dużą rolę odgrywa praca scenografów, która nadała filmowi wiarygodności, poczynając od maski głównego bohatera aż po imitację ludzkich ciał i organów. Dobór oświetlenia i muzyki również gra dużą rolę w całej produkcji nadaje jej charakter tajemniczości i nieprzewidywalności. Horror i kino akcji genialne dla miłośników tego typu spektakli. Polecam.